JEX - Glamourous Butterfly Jell Rich, Do you or your partner suffer from the unpleasant feeling causing by insufficient lubrication during sex? This jelly rich condom is brought to you by the famous Japan condom maker Jex to solve your problem. With it’s massive among of good quality water based lubricant, and a jelly liked layer on the tip of the condom, it will bring you and your partner a smooth and pain free sexual experience. With its jelly cap design, you don’t have to squeeze out the air before use.
| Condom Specifications | |
| Material | Latex |
| Diameter | 32mm |
| Circumference | 100.5mm |
| Width | ±50mm |
| Length | ±170mm |
| Color | Orange |
| Pattern | No |
| Lubricated | Yes |
| Imported from | Japan |
Please refer to the following figure for the condom size dimension calculation

Nominal width is the measurement of condom when it is flattened. Therefore nominal width is half of the circumference (perimeter). Please also note that condoms are made of elastic materials, therefore exact size is not recommended. Instead, a smaller condom should be used to prevent slipping off. Try different size and see which one fit you most comfortably.
- In Stock: In Stock
- Model: 4973210020006
- Weight With Package: 5g
- SKU: 4973210020006







